Gündem

Ahududunun (Frambuazın) Faydaları

Görüntüsü ve rengi ile daha yemeden insanda mutluluk hissi uyandıran ahududunun boyutu küçük, ama faydaları saymakla bitmiyor. Yaz aylarında yetişmeye başlayan ahududunu düzenli tükettiğinizde nelere faydası olduğunu sizler için araştırdık.

Ahududu… Diğer adıysa frambuaz…
Rengi kırmızı ve pembe arasında, yiyen kişide mutluluk hissi veren bir meyve olan ahududu, içerdiği mineral ve antioksidan içeriği sayesinde sağlık için en faydalı meyveler arasında yer alıyor. Görüntüsü ile iştah kabartan, pasta ve içeceklere lezzet katan frambuazın faydalarını BB Life Dergisi olarak sizler için araştırdık.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Yaz kış çok çabuk hasta olanlardan mısınız? Bağışıklık sisteminiz çok kolay şekilde sizi hasta edebiliyor mu? Düzenli ahududu tüketmeniz, size iyi gelecektir. Çünkü ahududunun içerisinde bulunan antioksidanlar, vücut sisteminizi çok sık görülen enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı oluyor. İçerisinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde sizi hastalıklardan ve enfeksiyonlardan koruyan ahududu meyvesi, spor yapanlar içinde tavsiye edilmektedir. Çünkü phenol ve anthocyanin adı verilen antioksidanlar da kişinin sağlıklı ve fit olmasına yardımcı olmaktadır.

Kilo vermenizde etkili bir meyve

Kilo vermek konusunda başarısızsanız ve diyet yaparken yediğiniz şeyler size lezzetsiz geliyorsa, ahududunun o eşsiz lezzeti size yardımcı olacaktır. Eğer kilo vermek istiyorsanız masanızdan ahududuyu eksik etmeyin. Çünkü mükemmel lif ve manganez kaynağı olan ahududu, sindirim sisteminizi yavaşlatarak daha uzun süre tok kalmanızı ve bu sayede kilo vermenizi sağlayacaktır. Lif ve manganezin yanı sıra içerisinde bol miktarda yağ yakıcı ketones bulunan meyve, metabolizmanızı hızlandırarak vücuttaki yağlarınızı daha hızlı yakmanızı sağlayacaktır.

Kanseri önlemede etkili

Dünya çapında yapılan araştırmalar ahududu meyvesinin, kanser hücrelerinin çoğalmasını ve tümör oluşumunu engellediğini ortaya koymaktadır. Ahududu içerisinde bulunan ellagitainlerin göğüs, kolon, pankreas, boğaz, cilt ve prostat gibi kansere sebep olan hücrelerin oluşumunu engellemektedir.

Cilt sağlığınızı korumanızda doğal yardımcınız

Cilt için oldukça faydalı olan antioksidanları içerisinde bolca barındıran ahududunu düzenli tükettiğinizde, cildinizde meydana gelecek yaşlanma belirtilerinin geciktiğini, cildinizin güzelleşip parladığını göreceksiniz. Yapılan araştırmalar, domatesten 10 kat fazla antioksidan barındıran kırmızı ahududunun, anthocyanin adı verilen besin ögelerini de barındırdığını ve bunun etkisi ile cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağladığını ortaya çıkarmıştır. Ahududu yaşlanma nedeniyle oluşan cilt problemlerinin yanı sıra beyin fonksiyon kaybı gibi sorunları da önlemektedir. Günde 1 kase ahududu yiyerek hem cildinizi hem de hafızanızı genç tutabilirsiniz.

Sağlıklı kan dolaşımı için ahududu

Kanında pıhtılaşma sorunu yaşan insanların tüketmesi gereken bir meyve olan ahududu, kanı sulandırarak aşırı pıhtılaşmasının önler. Kanı sulandırıp pıhtılaşmayı önlemekle kalmayan ahududu, vücutta daha önceden oluşmuş pıhtılaşmış kanları çözerek kanın akışkanlığını da arttırabilmektedir.

Kalp sağlığını korur

Bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi parlak renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten flavonoidleri içerisinde bolca barındıran ahududu ve diğer meyveler, hücrelerin zarar görmesini engellemektedir. Flavonoid bakımından zengin meyveler, kalp ve damarlardaki iltihap ve plak birikimini azaltarak kalbi korumaktadır.

Sağ dökülmesini durdurur

Saç dökülmenize doğal çare arıyorsanız, düzenli ahududu tüketmenizi öneririz. Çünkü saç için çok faydalı olan B vitamininin içerisinde bolca barındıran ahududu, saç dökülmesini belirli miktarda önlemekte ve yeni saçların çıkmasını sağlamaktadır.

You may like