Gündem

Kış Gecelerinin Vazgeçilmezi Bozanın Faydaları

Gerek kıvamı gerek lezzeti ile kış aylarında Türk toplumunun vazgeçilmez içeceği olan bozanın faydalarını biliyor musunuz?
Gripten, kansere kadar vücudu birçok hastalıktan koruyan bozayı, bu haberimizden sonra çok daha fazla sevecek belki de tüketeceksiniz. 🙂

 Kış gecelerinin vazgeçilmez içeceği olan, içince kişiye mutluluk veren, bol tarçınlı ve leblebili kış içeceği olan bozayı en son ne zaman tükettiniz?

   Peki en son ne zaman bir bozacının sesini duydunuz? Çoğumuzun kış aylarında merakla yolunu beklediği bozacılar artık yok denecek kadar az. Orta Asya ve Osmanlı İmparatorluğu zamanından günümüze kadar popülerliğini hiç kaybetmeyen, bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olan bozanın faydalarını BB Life Dergisi olarak sizler için araştırdık. 

   Taze boza tüketmeye dikkat edin

   Gecenin sessizliğinde, kış aylarında sokaklarımızda gezen ve sokağı inleten sesleri ile bozacıların sattığı taze bozanın yerini şimdi, marketlerde satılan bozalar aldı.Yoğun kıvamlı, beyaza yakın sarımsı renkte olmasına dikkat edeceğiniz bozanın mayalı ve mayasızının tüketim süresi değişiklik gösteriyor. Açık boza mayalı olduğu için saklama ve tüketim süresi 4-5 gündür ve serin ortamda saklanmalıdır. Marketten satın alınan bozalar ise mayalı olmadığı için saklama süresi 15 ile 20 gün arasındadır.

   Boza vitamin deposudur

   Yoğun kıvamının yanı sıra leblebi ve tarçın ile tüketildiğinde faydası daha da artan bozanın vitamin deposu olduğunu biliyor musunuz? Bozanın içerisinde A, B1, B2, E vitaminleri yoğun olarak bulunur. Bu vitaminlerin eksikliğini yaşayan kişiler için kış aylarında boza olmazsa olmaz bir içecek ve vitamin takviyesidir. Mayalı bir içecek olması nedeniyle midedeki yanmaları gideren ve hazmı kolaylaştırma özelli olan boza, sağlıklı bir probiyotiktir. İçeriğindeki aktif mayalar ve laktik asit bakterileri, probiyotik etki gösterir. Laktik asit, bağırsak florasını düzenler ve mide bezlerinin faaliyetine olumlu etki sağlar.

   Grip ve öksürüğe karşı etkili bir içecek

   Marketlerden satın alınabileceği gibi evinizde de taze olarak yapıp tüketebileceğiniz boza, gribal enfeksiyon, nezle, boğaz ağrısı ve bunlara benzer kış hastalıklarının tedavisinde de etkili bir içecektir.
   Fermantasyon yolu ile yapıldığı için, boza içtiğimizde bu hastalıklara karşı direncimizi arttıran iyi bakterilerin vücudumuza girmesi sağlanır. Bu sayede hastalıksız bir kış geçirebiliriz. Bozanın yanında sıkça tüketilen tarçın ise öksürüklerin azalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, bozanın içinde yoğun olarak bulunan faydalı vitamin ve mineraller, kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hastalıklara yakalanmasını engellediğini de ortaya çıkarmıştır.

   Emziren anneler çocuklarının sağlığı için boza tüketmeli

   Boza, emziren annelerde süt yapıcı bir etki sağlar. Aynı zamanda bozada bulunan faydalı birçok vitamin süt yolu ile bebeğe geçtiği için bebekler içinde faydalıdır. Bu nedenle hamilelikte ve doğum sonrasında kadınlar, bol miktarda boza tüketmelidir.

   Kansere karşı kendinizi boza ile koruyun

  Günümüzde tükettiğimiz hemen her şey, birtakım işlemlerden geçmiş ve doğallıklarını yitirmiştir. Kansere sebebiyet veren işlenmiş gıdaların aksine boza, içeriği ve yapılış şekli ile tamamen doğal bir gıdadır. Ayrıca içerisinde bulunan nikotinik asit, başta deri kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı iyi gelmektedir. Bu asit türü, vücuttaki hasar görmüş DNA’ların bir şekilde onarılmasını sağlayarak, cilt kanserine karşı önleyici bir özelliğe sahiptir.

   Enerji deposu ‘boza’

   İşten eve yorgun döndünüz ya da kendinizi gün içerisinde yorgun hissediyorsanız size yardımcı olacak bir içecektir boza. Birçok yararı bulunan bozanın bir diğer faydası ise içen kişilere mutluluk ve enerji vermesidir. Bozanın içerisinde bol miktarda B vitamini, protein ve karbonhidrat bulunmaktadır. Eğer kendinizi halsiz ya da yorgun hissediyorsanız, boza içerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

   İçecek kişilere şimdiden afiyet olsun 🙂

You may like