Gezi

Eşsiz Manzaları ile Doğu Ekspresi

Bazen bir yere varmak istemez insan ve tek isteği yolda olmaktır. Kilometrelerce yol gidip, eşsiz güzellikler görmek için çıkılır bazı yollara. Doğu Ekspresi’de her gün yolcularını hiç bitmesin dedikleri masalsı bir yolculuğa çıkarıyor .
Doğu Ekspresi yıllarca tıngır mıngır kendi uzun yolunda bir Doğu’ya bir Batı’ya giderken, kendini bir anda sosyal medyanın fenomenlerinden biri olarak buldu. Bu sayımızda Doğu Ekspresi ile seyahat deneyimini sizlere aktarmak, seyahat etmeyi düşünenleri ise kısaca bilgilendirmek istedik.

   İsmlerini sadece ders kitaplarından bildiğimiz dağları, nehirleri, vadileri keyifli bir yolculuk esnasında görmek güzel olmaz mıydı?
   Doğu Ekspresi’nin 25 saatlik Ankara- Kars seferi esnasında Anadolu’nun çok büyük bir kısmını, boydan boya geçme şansınız oluyor. Bu sayede kilometreler boyunca birbirinden güzel ve farklı manzaranın camınıza yansımasını izleyebiliyorsunuz. Daha bir çok harika özelliğinden ötürü kar kış demeden ülkenin bir başından bir başına kilometrelerce yolu durmadan gidip gelen, Kars ve Erzurum’u Ankara’ya bağlayan cefakar Doğu Ekspresimiz, popüler kültürümüzün bir yıldızı, bir fenomeni olması kadar doğal bir şey olamazdı.

     Bilet almak için birkaç tüyo
    25 saat süren yolculuğun en zor kısmı yola çıkma safhası diyebiliriz. Zira yoğun ilgiden ötürü bilet bulmak hayli zor. Trende bilet alabileceğiniz 3 farklı seyahat sınıfı var. Birincisi sade-
ce koltukla seyahat edilebilen pulman bölümü. Pulman bölümünde bilet bulmak zor değil fakat, 25 saat bir koltuğun üzerinde seyahat etmek zor ve yorucu olacaktır. Pulmanda gitmek için ise 1 kişi için 2 bilet almak farklı bir alternatif olabilir. Bu sayede nispeten daha konforlu bir yolculuk yapma imkanına sahip olabilirsiniz. Eğer kalabalık bir grup ile gidiyorsanız, vagonların baş tarafında bulunan karşılıklı koltukları öneririz. Daha popüler bölümler kompartıman tipi 4 kişilik örtülü kuşetli ve 2 kişilik yataklı vagonlar. İşte bu bölümlere bilet bulmak oldukça güç. 30 gün önceden TCDD’nin sitesinde satışa sunulan biletler, yoğun ilgi nedeniyle kısa sürede tükeniyor. Bu yüzden seyahat etmek istediğiniz tarihten bir ay önce başlayarak her gün TCDD’nin sitesinden bilet kısmını kontrol etmenizde fayda var. Farklı bir alternatif olarak Ankara- Kars seferi yerine Kars- Ankara seferlerine bakmanızı öneririz ki, bu seferlerde bilet bulma olasılığı daha yüksek.  Örtülü kuşetli bölümde karşılıklı 4 koltuğun yer aldığı kompartımanda, ranza şeklinde 4 yatak bulunuyor ve kullanmanız için size temiz çarşaflar veriliyor. Eğer çift olarak gidecekseniz, yataklı bölümden bilet almanızı ya da kuşetli bölümde ki 4 bileti de almanızı öneririz. Çünkü diğer kompartımanlarda sorun yaşanması halinde haremlik- selamlık gibi bir düzene geçiliyor ve birbirinizden ayrı kompartımanlara düşebiliyorsunuz. Fakat kompartımanda ki tüm biletleri alınca bu sorun ortadan kalkıyor. Yataklı bölümde ise 2 koltuk ve 2 yatak yer alıyor. Bu bölüm çiftler ve rahatına düşkünler için daha ideal. Bu kompartıman içerisinde mini buzdolabı ve lavaboda bulunuyor. Trenin içi, oda sıcaklığında diyebiliriz. Ancak gideceğiniz yer Kars olduğu için, kıyafet konusunda kesinlikle dikkatli olmalısınız. Trende yemek ile alakalı farklı alternatifleriniz bulunuyor. Yemekli vagonda farklı damak tatlarına uygun çeşitli yemekler bulunuyor. Seyahatin belli bölümlerinde yemekli vagonda vakit geçirmenizi mutlaka öneririz. Farklı insanlarla tanışıp birlikte yemek yiyebilir ya da çayınızı içerek sohbet edebilirsiniz. Bunun dışında yolda yemek için bir şeyler hazırlayabilirsiniz. Atıştırmalık abur cuburları kesinlikle yanınıza almakta fayda var. Trende alkol satışı yok ama yanınızda getirip kompartımanınızda dilediğiniz gibi içebilirsiniz. Tren uğradığı şehirlerde çok fazla durmuyor. Bu yüzden Erzurum’a yaklaşırken telefonla cağ kebabı siparişinizi verebilir, tren gara girince siparişinizi teslim alabilirsiniz.

   Yolda telefonun pek iyi çektiği söylenemez. Trende wifi hizmeti de henüz bulunmuyor. Bu yüzden çektiğiniz fotoğrafları yüklemek için şehir merkezlerine varana dek beklemeniz gerekecek:) Belki de sosyal medyadan ve telefonunuzdan koparak manzaranın ve yolcuğun tadını çıkartmak için bu iyi bir fırsat olabilir.

You may like