Gezi

Kışın Kapadokya Turu

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun şekilde turist çeken Kapadokya, coğrafi özelliklerinden dolayı kış ve yaz aylarında ziyaretçilerini zorlayabiliyor. Eğer kış mevsimini yazdan daha çok seviyor ve sıcaklarda gezmeyi sevmiyorsanız, bu yılbaşını Kapadokya’nın o muhteşem şömineli evlerinde geçirebilirsiniz. Kış mevsiminde Kapadokya’yı gezeceklere haberimizin başından uyarıda bulunalım; “ Çok sıkı giyinin” ☺

   Nasıl gidilir?

   Kendi aracınız varsa çok şanslısınız çünkü, Kapadokya’da gezilecek o kadar çok yer var ki. Eğer araçsız giderseniz, göremediğiniz yerler için sonradan büyük bir pişmanlık yaşayabilirsiniz. Otobüs ya da uçakla da kolayca gidebileceğiniz Kapadokya’nın Bursa’ya uzaklığı 660 km’dir. (Karayolu ile yaklaşık 7.30 saat ) Uçak ile seyahat etmeyi sevenler için Nevşehir ve Kayseri havalimanlarından Havaş ile Kapadokya’nın tam kalbi olan Göreme, Uçhisar- Ürgüp ve Avanos’a kolaylıkla gidebilirsiniz.

   Kapadokya’da nerede kalınır?

   Kapadokya’da konaklama ayarlamadan önce kendinize şu soruyu sorun; “sabah nasıl bir manzara ile uyanmak istiyor, akşam yatmandan önce kahvemi nasıl bir manzara eşliğinde içmek istiyorum.” Çünkü Kapadokya’da hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz birçok otel mevcut. Bölgenin en şehirleşmiş bölgesi olan Ürgüp’te konaklayabileceğiniz gibi, Uçhisar’da da Kapadokya’yı tepeden görme imkanı sunan lüks otellerde mevcut. Göreme ise Kapadokya’nın en yoğun gezilecek yerlerinin olduğu bölgedir.

   @Mr.Travelller diyor ki; “Kapadokya’ya ilk kez gidecekler kesinlikle mağara oda deneyimini yaşamalıdır.”

   Nerelere gidilir?

   Her mevsim ayrı güzelliği içinde barındıran Kapadokya’yı ne kadar gezerseniz gezin, eve döndüğünüzde, içinizde hep tekrar gidip gezmenin heyecanı olacaktır.

   Kapadokya’da gezilecek yerler 6 yerleşim yerine bağlı şekilde kümelenmektedir; Avanos, Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Ortahisar. Birçok gezginin birkaç defa geldiği ve her ziyaretinde farklı şeyler görüp öğrendiği Kapadokya’da sizi neler mi bekliyor? Eşsiz yeraltı şehirleri, peribacaları, peribacalarının üzerinde yapacağınız balon turu ile size eşlik eden güneşin doğuşu ve uçsuz bucaksız vadiler, o vadilerde atlı safari gezileri,  eski taş evleri ve güneşin doğuşu gibi eşsiz manzarası ile o muhteşem batış anı sizleri Kapadokya’ya davet ediyor.

   Kapadokya denince akla gelen ilk aktivite tabi ki de balon turudur. Yerli turistlerde balon turlarını yabancılar gibi Euro üzerinden yapıyor. Ortalama bir balon turu fiyatının 120-150 Euro olduğu Kapadokya’da şansınız yaver giderse 100 Euro’ya da bu benzersiz geziyi yapabilirsiniz. 45 ile 60 dk arasında süren bu tura alternatif olarak, kırmızı ve yeşil turlar oluşturulmuşt. Kırmızı tur daha fotoğraflık bölgeleri gezerken, fiyatı 28 Euro, yeşil tur ise daha kültürel özellikte olup fiyatı 33 Euro’dur.

   @Mr.Travelller diyor ki;
   “Aşıklar Tepesinden balonlar ve gün batımı izlenebilir. Aşk vadisinde inanılmaz güzel fotoğraflar çekilebilir, aynı zamanda Göreme açık hava müzesini ziyaret edilebilirsiniz. Uçhisar Kaleside kesinlikle görülmesi yerler arasında. Yine bu bölgede yer alan Museum Otel bloggerların fotoğraf çektirdiği en önemli oteldir. Ancak bu otelde fotoğraf çekimi için bile önceden rezervasyon yapılmalı ve ücret ödenmelidir. Avanosta yer alan Taş Konaklar Otel, Devrent Vadisi ve Paşabağı’da kesinlikle ziyaret edilmelidir. Kapadokya Bölgesi’ndeki en önemli yer altı şehri ise Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. Giriş ücreti 25 TL’dir. Müze kart sahipleri ücretsiz giriş yapabilmektedir.”

You may like