Gündem

Meyvelerin Kralı Mangonun Faydaları

Birçoğumuzun soğuk çaylardan adını bildiği ama gerek görünümü gerek lezzeti ile mango meyvesinin faydalarını biliyor musunuz? Türkiye’de üretilmediği için henüz tanzim satış noktalarında ucuzu satılamasa da  mangonun insan vücuduna faydası çok fazla.

   Türkiye’de suyu ve meyvesi çok sevilen mango meyvesi, tropikal iklimlerde yetiştiği için ülkemize yurtdışından ithal olarak gelmektedir. Anavatanı Hindistan o-
lan mango meyvesi Afrika, Orta Amerika, Asya ve Güney Amerika gibi tropikal bölgeler de yetişmektedir.
   Peki sarı ve turuncu renkte, tüysüz şeftaliye benzeyen görünüme sahip mangonun tüketilmesini tavsiye eden doktorlar, sağlık açısından önemli olduğunu belirtiyor.
   Peki  rengi ve görünümü ve kokusu ile iştah kabartan mangonun faydaları neler?

   Cildi ve vücudu temizler
  
Mango meyvesi düzenli tüketildiğinde detoks etkisi gösterir ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Mangonun içeriğinde yer alan tartarik, malik ve sitrik asit insan vücudunu alkalize etmesini sağlar. Bu sayede insan vücudu tüm kirlerinden arınır ve temizlenir. Yiyerek tüketmenin yanı sıra mangoyu cilde maske yaparakta fayda elde edebilirsiniz. Maske yaparak kullandığınızda mango cilt yüzeyinde, yağ oranına bağlı olarak tıkanan gözenekleri açarak temizler ve buna bağlı olarak sivilcelerin yok olmasını sağladığı gibi yeni aknelerin oluşmasını da engellemektedir. Cildinize yoğun oranda tazelik verir.

   Göz sağlığınız için mango önemli bir meyve
   Cilt ve vücut temizliği için olduğu kadar göz sağlığı içinde düzenli şekilde mango tükeyebilirsiniz. İçerisinde yüksek miktarda A vitamini barındıran mango   , özellikle gece körlüğü ve göz kuruluğu gibi göz hastalıklarının tedavisinde büyük yarar sağlamaktadır. Barındırdığı vitaminlerin yanı sıra içeriğinde yer alan zeaksantin adı verilen antioksidan sayesinde güneş ışınlarının göze vermiş olduğu göz hasarını da iyileştirmektedir.

   Vücudunuzu güçlendirmek için mango tüketebilirsiniz

   Vücuda güçlü bir yapı kazandırmak ve bu gücün kalıcı olmasını sağlamak için gerekli olan beta keratinler açısından zengin olan mango, düzenli tüketildiğinde insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Vücudun çok sık karşılaştığı bakteri ve toksinlerden güçlü bir koruma sağladığı gibi içerisindeki A vitamini sayesinde, erken yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmaktadır.

   Kansızlığa çözüm mangoda saklı

   Kansızlık problemi yaşıyorsanız eğer, mango sizin ilacınız olabilir. Düzenli şekilde her gün mango tükettiğiniz taktirde, içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısında hızlı bir şekilde artış meydana gelmektedir. Mangonun yapısında bulunan C vitamini, insan vücudundaki kan değerini normal seviyeye taşımada ve o seviyede tutmaya yardımcı olur.

   Sindirimi ve hazmı kolaylaştırır
   Lif yapısına sahip olan besinlerin başında gelen mango içeriğinde yer alan sindirim enzimleri sayesinde, tüm yiyeceklerin mide içerisindeki emilimi kolaylaşır ve buna bağlı olarak boşaltım sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Mangonun içerisinde proteinleri parçalama işlevine sahip olan bazı enzimler bulunmaktadır. Mangonun lifli bir yapısı olduğu için sindirime ve boşaltıma yardımcı olur. Hazımsızlık, sindirim sorunu ya da mide yanması gibi sağlık sorunları içinde düzenli olarak mango tüketebilirsiniz.

   Tansiyon ve nabız atışını düzenler
   İçeriğinde yoğun potasyum ve magnezyum minerallerine sahip olan mango meyvesini düzenli bir şekilde tüketerek tansiyon ve nabız atışınızı düzenleyebilirsiniz. İçeriğinde yer
alan B2, B6, A, C, K vitaminleri ve folik asit sayesinde kalp ritmini de dengeler. Mango tüm bunların yanı sıra K vitaminini bol miktarda içermesinden dolayı kemik sağlığı için de önemli bir besindir.

You may like