Gündem

“Ölüm dışında her derde deva” denen çörek otunun faydaları

Çörek otu denince aklınıza ilk ne geliyor? Şöyle dumanı üstünde peynirli bir poğaça mı yoksa fırından yeni çıkmış, çıtır çıtır börek mi? Ne ile yerseniz yiyin, halk arasında yüzyıllardır ‘ölüm dışında her derde deva’ denilen çörek otunun faydaları yazmakla bitmiyor. BB Life Dergisi’nin fayda bölümünde bu ay çörek otu anlattık. Canı çekene afiyet, derdi olana şifa olsun 🙂

Kimimiz baharat olarak tohumunu kimimiz yağını kullanırız bu bitkinin. Hipertansiyondan karaciğer böbrek rahatsızlıklarına, kanserden cilt hastalıklarına kadar birçok hastalığın doğal tedavisinde kullanılan çörek otunu evinizden eksik etmemekte fayda var 🙂

   Kleopatra tarafından güzellik, Hipokrat tarafından karaciğer rahatsızlıkları için kullanılan, dertlere derman bir ilaç olan çörek otunun, tıp dilinde adı ‘Nigella Sativa’ olarak geçiyor. Sadece ülkemizde değil, Dünya’nın neresine giderseniz gidin her kültürden insanın kullandığı çörek otu, oldukça şifalı bir bitkidir. Tarihin her döneminde yaygın olarak kullanılan ve kullanılmaya da devam eden çörek otunun tohumu ve yağı, çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde son derece etkindir. Eski Mısır, Yunan ve hatta İslam literatüründe çörek otunun şifalarına dair pek çok bilgi bulunmaktadır. Siyah kimyon bitkisinin tohumlarından elde edilen çörek otunun gerek yağ gerekse tohum olarak tüketildiğinde cilde ve vücuda olan faydaları saymakla bitmiyor.

Alerji tedavisinde çörek otu

Tarih boyunca yapılan pek çok araştırma, çörek otunun en sık görülen burun alerjisi semptomlarını hafiflettiğini ortaya koymuştur. Tıkanıklık, burun akması, hapşırma ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara iyi geldiği anlaşılan çörek otu günlük tüketildiğinde içerisinde bulunan E vitamini sayesinde alerji semptomlarını azaltmaktadır.

Şeker hastaları için derman

Yapılan araştırmalar ve yayınlanan raporlar çerçevesinde çörek otu yağının, kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülin salgılamasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir. Türkiye’de fareler, Yeni Zelenda’da tavşanlar üzerinde yapılan araştırmalar kan şekerinin düşmesinin yanı sıra damar sertliğinin ortadan kaldırılması noktasında da önemli faktör olabileceği ispatlanmıştır.

Saç dökülmesini engelliyor

Çörek otu tohumunu yemek kadar, yağını kullanmakta vücutta bir çok fayda sağlıyor. Çörek otu yağını düzenli kullandığınızda saçlarınızın dökülmesini engelleyebileceğiniz gibi saç hücreleriniz ölmediyse, yeni saç çıkmasını da sağlamaktadır.

Cilde oldukça faydalı

Dünyada en fazla Hindistan’da yetişen ve tarih boyunca özellikle Mısırlılar tarafından sağlık ve güzellik için kullanılan çörek otu yağı, hücreleri yenileyici özelliği olduğu için cilde oldukça faydalıdır. Masaj yaparak kullanıldığında çörek otu yağı, cildin daha sıkı olmasına yardımcı olmasının yanında yaşlanma karşıtı rol oynamaktadır. Bu güçlü yağ, tarih boyunca güzellik dışında yaraları iyileştirme amaçlı da kullanılmış olup, ciltteki ölü derilerin atılmasına da yardımcı olarak ışıltılı bir görünüm kazanmasını da sağlamıştır.

AIDS hastalığında şaşırtıcı sonuçlar

İbn-i Sina ünlü “Hastalıkların Kanunu” kitabında çörek otunun metabolizmayı uyardığını, uyuşukluğu ve halsizliği engellediğini savunmaktadır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar ise çörek otunun balla karıştırılarak yardımcı tedavi olarak uygulandığında, AIDS hastalığının tedavisinde de etkili olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Karaciğer, prostat ve meme kanserinde etkili

Her geçen yıl artarak çoğalan kanser riskini ortadan kaldırmada etkili olan çörek otu, hastalığın tedavisinde de oldukça etkili rol oynamaktadır. Çörek otu karışımı ile uygulanan tedavinin karaciğeri, zehirli maddelerin meydana getirdiği tahribatlardan koruduğu ve aynı zamanda karaciğer kanserinin şiddetini yavaşlattığı gözlenmiştir. Bu araştırma sonucunda çörek otunun karaciğeri kanserojen etkilerden koruduğu ispatlanmıştır. Çörek otunun içindeki iltihap önleyici madde, eklem iltihabı için oldukça faydalıdır. Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkisi olan çörek otu, stresli zamanlarda kullanıldığında sizi rahatlatacak, uykusuzluk çektiğiniz dönemlerde uykunuzu düzene sokacak ve sizi depresyona girmekten koruyacaktır.

You may like