Gezi Manşet

Bursa’da doğa ile baş başa kalabileceğiniz bazı gezi rotaları

Amacımız size belki de yıllardır yaşadığınız şehir olan Bursa’yı ve defalarca adını duyduğunuz yerleri tekrar anlatmak değil 🙂 Sadece çayınızı, kahvenizi yudumlarken ‘haftasonu ne yapsak’ diyenlere birkaç tavsiye vermektir.
Evde oturup dizi izlemek yerine diyar diyar gezmeyi tercih ederim diyenlerdenseniz eğer, bu haberimiz de size özel. İş okul telaşı içinde kendinize vakit ayırmak, kendiniz dinlemek ve nefes almak için Bursa’da gidebileceğiniz bazı yerleri sizler için derledik.

Yeşili ve mavisi ile tüm güzelliği içinde barındıran Bursa’da yaşıyor ama Bursa’yı yaşayamıyorsanız, bu haftasonu planınızı yapmadan önce haberin tamamını okumanızda fayda var. İş hayatınızda çok yoruluyor ve gündüzleri yapacak aktiviteler bulamıyorsanız, doğa sizi davet ediyor. Bursa’nın doğal güzelliklerini, kamp alanlarını, zorluk derecelerine göre çeşit çeşit yürüyüş parkurlarını, şelalelerini, akarsularını, göletlerini en son ne zaman keşfe çıktınız? İşte şehrin kalabalığından, trafiğinden ve karmaşasından uzaklaşıp, kendiniz ile baş başa kalabileceğiniz Bursa’nın doğal güzelliklerinden bazıları.

Gököz Göleti

   Uludağ’ın arka tarafında kalan doğal güzelliği ve Uludağ manzarası ile sizi kendisine hayran bırakacak bir yer Gököz Göleti. 1120 metre rakımda bulunan Gököz Göleti, hayvancılık ve tarımsal sulama için oluşturulmuş yapay bir gölettir. Şehir merkezine 60 km mesafede bulunan Gököz Göleti etrafında, kamp yapabilir, tesislerden atv ve bisiklet kiralayabilir, yürüyüş parkurlarında doğa yürüyüşleri yapabilir, ata binebilir, tekne ile gölde gezinebilir ve balık tutabilirsiniz. Türkiye’nin en romantik 10 kış rotasından biri olma unvana sahip olan Gököz’e giderken fotoğraf makinenizi almayı sakın unutmayın. Günün her anı çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz Gököz’de, gündüzleri Uludağ temalı fotoğraflar, geceleri yıldız pozlamaları çekebilirsiniz.

   Dağyenice Göleti

   Bursa’da kamp ve doğa denildiğinde akla gelen ilk yerlerden birisi olan Dağyenice Göleti, şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Haftasonları uzaklara gitmek yerine biraz temiz hava almak biraz da yürüyüş yapmak isteyenlerin gittiği yerlerden olan Dağyenice Göleti, Bursa’ya gelen kampçılarında uğrak adreslerinden birisi. Misi köyünün içinden geçtikten sonra ziyaretçilerine merhaba diyen gölet, size kaybettiğiniz enerjiyi geri kazandıracak. 2 toplantı arasında nefes almak için bile kolaylıkla gidebileceğiniz Bursa’nın en popüler mesire alanlarından olan gölete, ailenizle birlikte kahvaltı etmek için ya
da haftasonu kamp yapmak içinde gidebilirsiniz.

   Gölyazı

   Haftasonu göl kenarında kahvaltı yapmak isterseniz, direksiyonu Gölyazı’ya doğru çevirebilirsiniz. Tarihi 6. yüzyıla kadar uzanan Gölyazı’da kahvaltı ederken kendinizi kaybedebilirsiniz. Kahvaltılardaki doğal ürünleri ve temiz havası ile Gölyazı’da haftasonunuzu keyifle geçirebilirsiniz. Şehir merkezine 40 km uzaklıkta olan Gölyazı’ya gittiğinizde tarihi yapılar arasında zamanda yolculuk yapabilir, tekne ile göle açılabilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekerek anı biriktirebilirsiniz.

   Suuçtu Şelalesi
   Fay hattının çökmesi ile oluşan ve 38 metre yükseklikten dökülen Suuçtu Şelalesi, Mustafakemapaşa İlçesi’ne bağlıdır. Yaz kış ayrı güzelliği olan şelalenin etrafındaki alanlarda piknik yapabileceğiniz gibi, uzun yürüyüşlerde planlayabilirsiniz.  Sulak ve yeşil tabiatı ile Suuçtu Şelalesi kamp yapmak isteyenler içinde ideal bir bölge.

   Küreklidere Şelalesi

   55 çeşit ağaç türünün yer aldığı, ormanlarla kaplı bir vadiden akan Küreklidere Şelalesi, yaz kış sizi kendisine hayran bırakabilir. 82 metre yükseklikten dökülen su eşliğinde, kulaklığınızı takarak müzik dinleyebilir, kahvenin yanında kitap okuyabilir, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yıldırım’ın Hamamlıkızık semtinde bulunan Kent Ormanı içerisinde olan Küreklidere Şelalesi’nin yolunda yer alan kaya bahçeleri, bitkilerin yapraklarını dökmesiyle oluşan tabiat manzarası ve mevsimine göre sarı, yeşil, kahverengi gibi renklere bürünen doğal örtüsüyle bölgeye gelen ziyaretçileri adeta büyülemektedir.

You may like