Gündem

Gezegenlerin İlginç Yağışları

Yağışlı havalarda camdan baktığınızda eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa ve şemsiyeniz yoksa tedirgin olursunuz. Peki gökyüzünden yağmur ve kar dışında farklı maddeler yağsaydı ne yapardınız? BB Life Dergisi olarak, gezegenlerin yağış türlerini sizler için inceledik.

Güneş Sistemi’nde ve diğer solar sistemlerde yer alan gezegenler arasında ki atmosferik farklılıklardan dolayı yağış türleri de farklılık gösteriyor. Dünya’da özellikle kışın yağan yağmur ve kar bizi bazen neşelendiriyor bazen de bunaltıyor.Peki diğer gezegenlerde yağmur ve kar yerine ne yağıyor?

Şimdi bir hayal edin; Evden dışarı çıkıyorsunuz ve yağmur yerine gökyüzünden elmas, asit, cam gibi maddeler yağıyor. Elmas heyecan yaratırken, asit ve cam korkmanıza neden oldu değil mi?

   Gökten yılda 1000 ton elmas yağsa ne yapardınız?

   Gökten para yağmak deyimi, Satürn, Jupiter ve Neptün’de geçerli. Çünkü bu 3 gezegende yağan madde su yerine elmas. Kulağa heyecan verici geliyor olabilir ama doğru. Yapılan araştırmalarda elde edilen veriler bu 3 gezegende gökten elmas yağdığını göstermektedir. NASA, Jet Propulsion Laboratory’den Dr. Kevin Baines’e göre; Jupiter’e gökten yağan bu ‘kıymetli’ taşların her biri yaklaşık olarak bir santimetre çapında. Yani, bir yüzüğün üzerinde kullanılabilecek kadar büyük. Fakat, bu elmaslar yüzeye ulaştıklarında yüksek sıcaklıktan dolayı eriyerek sıvı hale geçiyorlar.

   Asitli havalarda dışarı çıkmayın uyarısı !

   Her gezegen Satürn, Jupiter ve Neptün kadar değerli olmayabiliyor. Eğer Venüs’te yaşama imkanınız olsaydı muhtemelen başlıkta gördüğünüz uyarıyı sıkça duyabilirdiniz. Çünkü Venüs’ün atmosferinde yağışlar, asit olarak gerçekleşiyor. Dünya’da nasıl bulutlar sudan oluşuyorsa, Venüs’ün atmosferindeki bulutlar sülfirik asitten oluşuyor. Fakat, yine sıcaklıktan kaynaklı her ne kadar asit yağmuru gerçekleşiyor olsa da, henüz yağış yüzeye ulaşmadan asit buharlaşıyor.

   1000 yılda 1 metan yağmuru

   Satürn’ün uydusu Titan, volkanlar, rüzgar ve yağış gibi birçok konuda Dünyamıza benziyor. Bunların dışında Titan ve Dünya’nın yüzeyi de birbirleriyle benzerlikler taşıyor. Fakat, Titan’a su yerine, 1000 yılda 1 sıvı metan yağıyor ve bu yağan metan yüzey sıcaklığının -179 santigrat derece olmasından dolayı yeryüzüne olduğu gibi düşüyor.

   Sıvı cam yağışları

   Elmas, asit, sıvı metanın yanı sıra bir gezegen var ki ona sıvı cam yağıyor. Dünya’dan yaklaşık 64 ışık yılı uzakta olan mavi gezgen HD 189733 B’nin, mavi renginin de kaynağı olarak, yağışlar sıvı cam olarak gerçekleşiyor. Gaz bulutundan meydana gelmiş bu gezegen, kendi yıldızına yakın bir konumda bulunuyor ve yüzeyindeki sıcaklığın 1,800 derece Fahrenheit’dan da fazla olduğu düşünülüyor. Ayrıca, bu erimiş camlar yaklaşık olarak 7000 kilometre/saat hızla yana doğru yağdıkları düşünülüyor.

 

You may like